זמן הבילוי בדיוטי פרי הוא ללא ספק חלק בלתי נפרד מכל נסיעה לחו"ל. עבור חלקנו מדובר בלא פחות מ"מקדש" של קניות, ויש כאלה שאפילו מחכים עם רכישות מסוימות עד ל"דיוטי". לאור הפופולריות הרבה מפתיע לגלות שצרכנים רבים אינם מודעים להוראות החוק אשר נוגעות לפטור ממס על מוצרים מחנויות דיוטי פרי או על מוצרים שמיובאים מחו"ל. הדברים עלו לאחרונה מסקר שפורסם במגזין גלובס ואשר נערך על ידי מכון גיאוקרטוגרפיה עבור המועצה לצרכנות.

המועצה לצרכנות ערכה את הסקר בעקבות אין ספור תלונות שהגיעו אליה מצד צרכנים שהתפתו לרכוש מוצרים בחנויות דיוטי פרי ומצאו עצמם "נתפסים במעבר המכס". התלונות הגיעו לרוב מצרכנים שרכשו מוצרים כמו אלכוהול, סיגריות, בשמים ויין. המתלוננים טענו שלפני ההמראה הם רכשו כמה וכמה מוצרים שהיו במבצעים אטרקטיביים, ובדרך חזור התפלאו לגלות שהם חייבים במכס וקנסות בסך אלפי שקלים. חלקם אף תיארו את החוויה הלא נעימה כטראומה. ואכן, זה בהחלט לא נעים להיעצר במכס כ"אחרון המבריחים", במיוחד כשאינך רואה את זה מגיע.

דיוטי פרי - חוסר ידע מוחלט מצד הצרכנים

מסתבר שרשויות המכס אינן נמצאות במבצע אכיפה מיוחד ואינן טומנות מלכודות מתוחכמות לשבים ארצה. הסקר שפורסם על ידי המועצה לצרכנות חושף חוסר ידע מוחלט מצד הצרכנים. לדוגמה, חוסר ידע בכל הנוגע לכמות המותרת של הכנסת סיגריות ובשמים לארץ (מהמוצרים הפופולאריים ביותר בכל מסע קניות של דיוטי פרי).

מהסקר עלה שכ-96% מהנוסעים לא יודעים שהם רשאים להכניס לארץ עד 250 מ"ל בושם בלבד ועד 250 ג' טבק (השווים למעשה ל-10 קופסאות סיגריות, פקט). בנוגע לאלכוהול, למרות המבצעים המפתים והייחודים שמוצעים לנוסעים בחנויות הדיוטי פרי, החוק קובע כי כל נוסע יכול להכניס חזרה רק ליטר משקה אחד או 2 ליטרים של יין.

סוגיה מעניינת נוגעת לרכישת מוצרי חשמל בדיוטי פרי. על פי סקר המועצה לצרכנות, כ-68% מהלקוחות הישראלים כלל לא מודעים לכך שהפטור ממכס על מוצרי חשמל הוא פטור חלקי בלבד ומוגבל לסך של 200 דולרים לכל היותר. 76% מהנשאלים לא ידעו שברכישת מוצרי חשמל שמחירם גבוה מ-200 דולרים יהיה עליהם לשלם מס מן השקל הראשון.

הקנסות הגבוהים

תלונות רבות שהגיעו למועצה לצרכנות עסקו בקנסות הגבוהים שמוטלים על צרכנים ש"נתפסים" עם מוצרים שנרכשו בחנויות דיוטי פרי. ואכן, הקנסות שמוטלים על הצרכנים שעוברים במכס עם עודף לא חוקי בהחלט פוגעים באמינות של המבצעים הצבעוניים בחנויות הדיוטי.

לסיכום, בדקו טוב מה אתם רוכשים ומה אומר החוק

ביקור בדיוטי פרי הוא חגיגה ואין ספק שמדובר בהזדמנות נהדרת לבצע רכישות במחירים מוזלים. האווירה של החופשה שעוטפת אתכם, והרצון להתפנק עם בגד חדש או בקבוק אלכוהול איכותי, דוחפים רבים לבצע רכישות באלפי שקלים. אולם, חשוב מאד לדעת שחלים על הדיוטי פרי חוקים נוספים ולא כל הנוצץ הוא בקבוק ג'ק דניאלס בפחות מ-50 דולרים. מומלץ לבדוק היטב לפני הרכישה את החוקים הרלבנטיים.

כדאי גם להשוות מחירים בין הדיוטי פרי שממנו אתם טסים לבין הדיוטי פרי שממנו את עומדים לשוב (או הדיוטי פרי שתעברו בו בנקודות הקונקשיין). לא אחת, בהתחשב במלוא הנתונים שעל הפרק, כולל ההגבלות של החוק, המתנה לרכישה בדיוטי פרי הבא היא המעשה הנכון.

הירשמו למועדון החברים שלנו וזכו בהטבות בלעדיות

הטבות ומבצעים לחברי מועדון