אין ספק שקניות בדיוטי פרי הן אחת החוויות של הטיסה לחו"ל. צרכנים רבים מחכים לנמל התעופה לטובת קניית מוצרים שהפופולריים ביניהם הם תכשיטים יקרים כמו טבעות אירוסין , מוצרי חשמל, אלכוהול, טבק וקוסמטיקה. על מנת ליהנות מהפטור בדיוטי פרי מבלי ליפול בין סעיפי החוק, חשוב שתכירו כללים לקנייה בטוחה. בכתבה שפורסמה באתר המועצה לצרכנות בישראל, עורכת דין מטעם המחלקה המשפטית של המועצה סיפקה כמה כללים לקניות נכונות בדיוטי פרי. הבאנו לכם את עיקרי הדברים – לגזור ולשמור.

לא הכל פטור ממכס

לא כל המוצרים בדיוטי פרי פטורים ממכס והוראות המכס משתנות ממדינה אחת לשנייה. אם אתם מתכננים לבצע רכישה בדיוטי פרי, ובעיקר רכישה משמעותית, חשוב להימנע מקניית מוצרים אשר עולים על הכמות הפטורה ממכס. כיום, תודות לרשת האינטרנט, ניתן בלחיצת כפתור לברר הגבלות מכס במדינות שונות. זכרו שהדברים חלים גם על המכס הישראלי במידה שאתם עומדים לשוב עם המוצרים ארצה (למשל, לאחר שהשארתם מוצרים שקניתם בנמל התעופה בן גוריון בישראל ובאתם לאסוף אותם בחזור).

יש מוצרים שעוברים את הפטור גם במוצר בודד

ישנם מוצרים אשר עלולים לעבור את הפטור ממכס גם ברכישת יחידה בודדת. לדוגמה, בקבוק בושם מעל קיבולת מסוימת אם וויסקי משודרג של שני ליטרים. זוהי "מלכודת דבש" שמחברת מחיר אטרקטיבי עם עבירת מכס וכדאי להימנע מכך. לכל הפחות יש לברר היטב האם המוצר לא יחויב במכס ביציאתכם משדה התעופה.

הגבלה גם בטיסה

חברות תעופה רבות מגבילות את כמות הנוזלים המותרים לעלות למטוס בכבודת יד. אם אתם מתכננים לעלות עם המוצרים למטוס חשוב לבדוק היטב את הנושא. מוצרים שיעברו את התקן המותר יוחרמו אחר כבוד. שימו לב שמדובר לא רק באלכוהול אלא גם בבשמים, קוסמטיקה וכו'.

בדקו את שערי החליפין

רכישות רבות בדיוטי פרי מבוצעות לפי מטבע זר ולרוב אירו או דולרים. כשאתם קונים לפי שער חליפין עליכם לוודא שהשער הוא השער היציג נכון לאותו היום. שערי חליפין משתנים כל הזמן ולא מדובר בעניין של מה בכך. במיוחד כאשר הרכישה היא במחיר משמעותי (למשל – טבעת אירוסין או מוצרי חשמלי).

אין החלפות

דיוטי פרי הוא מקום שבו תבקרו אך ורק כאשר אתם מגיעים למדינה המדוברת ועומדים לעלות על טיסה ממריאה. החוק קובע כי לא ניתן להחליף מוצרים שנרכשו בדיוטי פרי בחנויות אחרות לרבות חנויות של אותו המותג בדיוק. כל עוד המוצר איננו פגום ואין עילה להחליפו במקום אחר, לאחר הקנייה וההמראה לא תוכלו לחזור בכם. חנויות בדיוטי פרי אינן נחשבות לחלק מהרשת שאליהן הן משתייכות והחלפות או החזרות תוכלנה להתבצע רק בטיסה הבאה. יודגש כי ישנם גם מקרים יוצאי דופן. הדברים רלבנטיים במיוחד לגבי מוצרים שניתן להחליפם רק לאחר תקופה מוגבלת (כמו ביגוד או הנעלה). לכן, כשאתם קונים אופנה בדיוטי פרי בדקו היטב את הדגם, המידה, הצבע וכו'.

הירשמו למועדון החברים שלנו וזכו בהטבות בלעדיות

הטבות ומבצעים לחברי מועדון